RSS
 

Domowy cukier waniliowy – z prawdziwą wanilią

21 lut
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Cukier waniliowy to dodatek, który często wykorzystuję w swojej kuchni. Do aromatyzowania ciast czy deserów jest niezastąpiony. Niestety w sklepach najczęściej można kupić cukier wanilinowy, który z prawdziwą wanilią niewiele ma wspólnego. Do jego produkcji wykorzystuje się bowiem wanilinę lub etylowanilinę, czyli syntetyczną substancję, otrzymywaną sztucznie. Dlatego warto poświęcić chwilkę i samodzielnie przygotować cukier prawdziwie waniliowy, tym bardziej, że trwa to naprawdę dosłownie 5 minut a dzięki temu będziemy mogli rozkoszować się pięknym zapachem i aromatem prawdziwej wanilii. Zapewniam Was, że taki domowy cukier z prawdziwą wanilią smakuje i pachnie o niebo lepiej, niż wszelkie gotowe zamienniki. Ja wiem na pewno, że odkąd sama robię swój cukier waniliowy, już nigdy nie kupię cukru wanilinowego w sklepie.

Składniki:

ok. 300 g cukru, 3 laski wanilii

Cukier wsypać do blendera. Laski wanilii przekroić wzdłuż na pół, zeskrobać ziarenka i dodać je do cukru. Cukier zmiksować, ale nie za długo, żeby nam się nie zrobił cukier puder, powinien się tylko lekko rozdrobnić. Cukier przesypać do słoika lub innego szczelnego pojemnika. Laski wanilii, które zostały po wyskrobaniu ziarenek przekroić na krótsze kawałki i również dodać do pojemnika z cukrem. Zamknąć szczelnie pojemnik i wstrząsnąć. Przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, co jakiś czas potrząsać pojemnikiem, żeby cukier się nie zbrylił. Po ok. 2 tygodniach cukier waniliowy jest gotowy do użytku.

Jeżeli używamy do wypieków lub innych deserów ziarenek wanilii to lasek, z których zostały wyskrobane ziarenka nie wyrzucajmy, można je dodać do naszego cukru i wtedy będzie on bardziej aromatyczny. Ja na bieżąco dodaję nowe wyskrobane laski, dosypując trochę zmiksowanego cukru, lub stare laski wyjmuję i zastępuję je świeżymi, w ten sposób cały czas mam własny cukier waniliowy, z którego mogę korzystać do woli.

Domowy Wyrób

The following two tabs change content below.

Kasiawa

Ostatnie wpisy Kasiawa (zobacz wszystkie)

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×